Google Project Astra Yapay Zeka Asistanı Duyuruldu

Google I/O 2024 geliştirici etkinliğinde şirketin DeepMind bölümünün şu anda Project Astra olarak adlandırdığı yeni bir yapay zeka asistanı üzerinde çalıştığı açıklandı. Yapay zeka asistanı, sahibinin sorularını sesli komutlarla yanıtlamak için bir akıllı telefon veya hatta bir akıllı gözlük seti kullanabiliyor.

Tanıtım videosunda kullanıcı Project Astra’dan ses yapan bir şey gördüğünde söylemesini istiyor. Astra ise bir hoparlör gördüğünü söylüyor. Daha sonra hoparlörün bir parçası sorulduğunda ise parçanın tweeter olduğu ve yüksek frekanslı sesler ürettiği cevabı veriliyor.

Video demosunun başka bir bölümünde, kamera beyaz tahtadaki bazı kodları görüntülüyor ve kullanıcı kodun o kısmının ne işe yaradığını soruyor. Astra’nın cevabı ise kodun, şifreleme ve şifre çözme işlevlerini tanımladığı oluyor. Ardından bu kodun bir anahtara ve bir başlatma vektörüne dayalı olarak verileri kodlamak ve kodu çözmek için AES-CBC şifrelemesini kullanıyor gibi gözüktüğünü ekliyor.

Project Astra’nın tanıtımı Google I/O konferansına fiziksel olarak katılan herkese sunulacak. Ancak Astra’nın ne zaman genel kullanıma sunulabileceğine dair bir bilgi yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir