Merakla Beklenen Altcoin Projesi Piyasaya Giriyor: Google da Katıldı!

Merakla beklenen altcoin projelerinden olan EigenLayer, mainnet lansmanını duyurdu. Bu noktada Google Cloud’un altcoin EigenLayer ana ağ node operatörünü başlatması, Web3 dünyasında heyecan yarattı.

Google, EigenLayer’a katılıyor

Google Cloud, EigenLayer ana ağ node operatörünü başlatarak, restaking protokolü ve ekosistemi için önemli bir kilometre taşına imza attı. Google Cloud’da Web3 ürün yöneticisi ve node operatörü olan Sam Padilla, şirketin EigenLayer ana ağ operatörünü X (eski adıyla Twitter) üzerinden başarıyla başlattığını duyurdu. Bu adım, Google Cloud’un 65’ten fazla diğer operatör ve solo staker ile birlikte EigenLayer’ın “Operatör Çalışma Grubu”na daha önce katılmasının ardından geldi.

Birden fazla platformda aynı anda ether (ETH) stake edilmesine izin veren bir restaking protokolü olan EigenLayer, Haziran ayında staker’lar için kullanıma sunuldu. Ancak, güvenliği artıran ve staker’ların varlıkları devretmesine izin veren operatörler şimdiye kadar testnet’teydi. Google Cloud’un ana ağ operatörünün başlatılması, EigenLayer’ın vizyonunun tam olarak gerçekleşmesi için önemli bir adımı temsil ediyor.

Google Cloud’un Web3 alanındaki katılımı, Ocak 2022’de Alphabet Inc. çatısı altında Google’da mühendislik başkan yardımcısı olan Shivakumar Venkataraman tarafından yönetilen blockchain bölümünün kurulmasından bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi şirket, Blockchain Node Engine, bir Web3 girişim programı ve Polygon ve LayerZero gibi protokollerle ortaklıklar dahil olmak üzere çeşitli girişimler başlattı.

Altcoin projesini şimdi neler bekliyor?

EigenLayer gelişmeye ve daha fazla operatör ve staker çekmeye devam ettikçe, protokol Ethereum’un programlanabilir güvencesiyle desteklenen açık inovasyonu teşvik etmeyi amaçlıyor. Google Cloud’un ana ağ operatörünün başarılı lansmanı, bu yolculukta önemli bir kilometre taşını temsil ediyor ve EigenLayer ekosisteminin daha fazla benimsenmesi ve büyümesi için yolu açıyor. EigenLayer, yeni başlayan blockchain protokollerinin Ethereum’un güvenliğini ödünç almasına izin vermeyi amaçlayan bir Ethereum restaking protokolüdür.

Platform, kullanıcıların Ethereum ile stake ettikleri ETH’yi almalarına ve diğer kullanıcılardan çok daha büyük bir ETH havuzuyla “yeniden stake etmelerine” olanak tanıyor. Bu yeniden stake edilen ETH, aktif olarak doğrulanmış hizmetler (AVS’ler) olarak adlandırılan ve blockchain köprülerinden borsalara veya oracle’lara kadar her şey olabilen diğer ağları güvence altına almak için kullanılıyor. Bazılarına göre, projenin yakın gelecekte bir token airdrop etkinliği düzenlemesi bekleniyor, ancak resmi açıklamada bu konuda herhangi bir yeni gelişme yer almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir